• Index
  •  » Recenzje
  •  » [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

#1 31-07-2011 13:47:49

 Tofic

Admin

9257097
Skąd: Ciasna
Zarejestrowany: 22-05-2011
Posty: 336
Punktów :   
Broń główna: G36k
Dodatkowe wyposażenie: Nóż taktyczny
Tel.: 692-534-661

[O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

Witam!

Dziś chciałbym opisać rodzaje i zastosowanie różnych kamizelek z wyróżnieniem ich dobrych jak i złych stron. Zapraszam!

Kamizelka taktyczna

Typy kamizelek:

Rozróżniamy parę podstawowych typów kamizelek taktycznych
   - zintegrowane (kieszenie przyszyte na stałe, bez możliwości zmiany ich rozmieszczenia co jest plusem i minusem jednocześnie, bo nie musimy kupować dodatkowych kieszeni)
   - modułowe (obszyte pasami lub innym systemem mocowania dodatkowych kieszeni, dzięki czemu możliwe jest dowolne rozmieszczenie kieszeni na całej płaszczyźnie kamizelki)

  Kolejne typy kamizelek zawierają się w podstawowych typach, różnią się tylko krojem.

   - chest rig (potocznie zwane "chińczykami") - bardzo prosta budowa składająca się z głównego panelu z przodu, często obejmującego również boki operatora. Mocuje się ją za pomocą pasów (jak w plecaku) tworzącymi na plecach literę X (X-harness) lub literę H (H-harness). Ze względu na to, ze żadko korzysta się z przestrzeni na plecach postanowiono usunąć tylną częśc materiału. Dzięki brakowi materiału na plecach umożliwia ona lepszą wentylację podczas użytkowania. Pomimo, że niektóre chestrigi mają miejsce z przodu na wkład balistyczny to i tak trzeba używać kamizelek balistycznych, gdyż plecy nie są chronione.

   - kamizelki siakowe - podstawowym materiałem z którego została wykonana kamizelka to mocna siatka. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększono wentylację i poprawiono komfort użytkowania. Takie kamizelki nie posiadają miejsca na wkłady balistyczne.

   - kamizelki taktyczno - balistyczne - kamizelka balistyczna z umocowanymi kieszeniami lub systemem montażu kieszeni. Taka kamizelka jest najlepszym rozwiązaniem dla osób potrzebujących ochrony balistycznej i funkcji kamizelki taktycznej. Waga takiej kamizelki jest lżejsza niż używanie kamizelki taktycznej i balistycznej jednocześnie. Minusem jest to, iż taka kamizelka nie jest bardzo komfortowa w ASG, gdyż wentylacja jest bardzo utrudniona ze względu na gruby materiał z którego wykona jest kamizelka.

Zastosowanie:

   Kamizelka służy do przenoszenia niezbędnego (a czasem i zbędnego ) ekwipunku potrzebnego (lub nie ) do wykonania jakiegoś działania operacyjnego. Kamizelka, dzięki swoim kieszenią ma umożliwić łatwiejszy dostęp do zabranego ekwipunku i lepiej rozłożyć jego ciężar. Z regóły służy do noszenia dodatkowych magazynków i wszystkiego co musimy mieć pod ręką.
 
  Kamizleka w ASG ma oprócz zwiększania poziomu lansu, również zastosowanie taktyczne.



Kamizelka balistycznaKamizelka balistyczna
Kamizelka taktyczna zintegrowana typu Chestrig i kamizelka modułowa siatkowa



Kamizelka balistyczna

Historia:

   Kamizelki balistyczne zostały wynalezione w 1901 roku przez Jana Szczepanika i Kazimierza Żeglenia - tak dobrze myślisz, są to Polacy Pierwsza kamizelka zbudowana była z wielu warstw tkaniny (jedwabiu) i cienkiej blachy. Mogła zatrzymać pocisk rewolwerowy 7mm z odległości 3 kroków (testowane na ludziach! ). Niestety wraz z rozwojem broni kamizelka przestała chronić i wynalazek ten został zapomniany, aż do lat 20 XX wieku, kiedy to amerykańscy gangsterzy zaczęli wszywać metalowe płytki w ubranie. Zwiększało to jednak wagę samej kamizelki i krępowało ruchy chronionego.

   W trakcie II Wojny Światowej zaczęto stosować kaftany mające zatrzymać pociski. Później w trakcie wojny w Wietnamie okazało się, że bardzo duży procent żołnierzy ginie od odłamków granatów i min i dlatego zaczęto stosować kurtki uszyte z kilku warstw grubego materiału.

   W 1965 Stephanie Kowolek otrzymała specjane włókno - kevlar. Materiał o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej i cieplnej. Okazało się, ze kamizelki uszyte z tego włókna są lekkie i zatrzymują pociski.

   Później zaczęto wkładać dodatkowo płyty stalowe, ceramiczne i tytanowe. Płyty stalowe miały lepsze wartości ochronne i chroniły lepiej niż tej samej grubości płyty wykonane z tytanu lub materiału ceramicznego, jednak były zbyt ciężkie. Dzięki swojej małej wadze pozostałe materiały można było formować w grubsze płyty co poprawiało ich właściwości ochronne a ważyły tyle samo co cieńsze płyty stalowe.

Zastosowanie

   Kamizelki ubiera sie pod odzież wierzchnią (osoby prywatne i policjanci) lub na odzież (wojsko). Kamizelki balistyczne powinno stosować się razem z kamizelkami taktycznymi i/lub pasami taktycznymi. Coraz częściej integruje się kamizelki taktyczne z balistycznymi naszywając na nie taśmy Molle lub na stałe wszywając dodatkowe kieszenie. Zmniejsza to wagę sprzętu który musi nosić żołnierz, bo jak wiadomo "gramy to kilogramy, a kilogramy to udręka", szczególnie na polu walki. Ilość wkładów balistycznych jest różna w zależności od kamizelki - od 1 do ponad 4

  Zastosowanie w ASG kamizelek balistycznych nie jest czysto wizualne, jednak istnieją MILSIMy w których kamizelka wraz z wkładami balistycznymi daje jakąś ochronę przed "pociskiem" (przykładowo RAMSAR).



Kamizelka balistycznaKamizelka balistyczna
Kamizelka balistyczna standardowa i obszyta taśmami molle


http://img801.imageshack.us/img801/7569/bannerasg.jpg

Offline

 

#2 29-07-2012 09:12:04

 Oskar700012

Pułkownik

41707816
Skąd: Lubliniec
Zarejestrowany: 25-02-2012
Posty: 240
Punktów :   -1 
Team: (Brak)
Broń główna: AK74S
Broń boczna: Nieprane skarpetki
Dodatkowe wyposażenie: Dobre chęci
Tel.: +48668073001

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

Ja bym wybrał ,tą pierwszą po lewej tą siatkowaną więcej się zmieści i wizualnie lepsza .


___________________________________________
Ryzyko jest jak narkotyk, wystarczy, że raz spróbujesz, nie umiesz bez niego żyć.

Offline

 

#3 29-07-2012 20:12:33

 Tofic

Admin

9257097
Skąd: Ciasna
Zarejestrowany: 22-05-2011
Posty: 336
Punktów :   
Broń główna: G36k
Dodatkowe wyposażenie: Nóż taktyczny
Tel.: 692-534-661

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

To nie do końca powiedziane, nawet nie wiesz ile może się zmieścić na balistycznej. Poza tym jak się nie mieści to mozesz sobie dokupić pas molle z szelkami.
O takie coś

http://miwo-military.pl/?p=img.pGB.2416

Poza tym nie bierzesz wszystkiego tylko co najpotrzebniejsze bo to 2-linia wyposażenia. Jak potrzebujesz jeszcze wiecej to idziesz w 3-linie czyli plecak


http://img801.imageshack.us/img801/7569/bannerasg.jpg

Offline

 

#4 25-08-2012 00:08:15

 Oskar700012

Pułkownik

41707816
Skąd: Lubliniec
Zarejestrowany: 25-02-2012
Posty: 240
Punktów :   -1 
Team: (Brak)
Broń główna: AK74S
Broń boczna: Nieprane skarpetki
Dodatkowe wyposażenie: Dobre chęci
Tel.: +48668073001

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

Ja nie jestem zwolennikiem kamizelek balistycznych. Sam mam taką i ciężko mi w niej się ruszać i obracać, dodatkowo potem plecy pod koniec strzelanki mnie bolą i mam ruchy jak stara baba. Balistyczna jest dla mnie za sztywna.


___________________________________________
Ryzyko jest jak narkotyk, wystarczy, że raz spróbujesz, nie umiesz bez niego żyć.

Offline

 

#5 25-08-2012 09:16:16

 Chudy

Mod

2388044
Call me!
Skąd: Lubliniec 50°67'N, 18°69'E
Zarejestrowany: 30-05-2011
Posty: 768
Punktów :   
Team: 1st RECON TEAM LUBLINIEC
Broń główna: RK 02
Dodatkowe wyposażenie: Łyżka i widelec :)
Tel.: 726-224-139

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

hehe czyli mało ćwiczeń


--------------------------------------------------------------------------------
http://img716.imageshack.us/img716/9844/chudybanner.png

Offline

 

#6 25-08-2012 10:20:09

 kempus

Weteran

1317945
Skąd: Pawonków
Zarejestrowany: 31-05-2011
Posty: 281
Punktów :   
Team: 1st RECON TEAM LUBLINIEC
Broń główna: M4A1 S.I.R.
Broń boczna: Beretta M-9
Dodatkowe wyposażenie: Bagnet M9

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

I sobie pomyśl że tylko biegasz w niej parę godzin a co dopiero jak byś jechał na impreze paru dniową...
A tak jak Chudy pisze za mało ćwiczeń a za dużo komputera ! ! !

Offline

 

#7 25-08-2012 14:06:17

 Oskar700012

Pułkownik

41707816
Skąd: Lubliniec
Zarejestrowany: 25-02-2012
Posty: 240
Punktów :   -1 
Team: (Brak)
Broń główna: AK74S
Broń boczna: Nieprane skarpetki
Dodatkowe wyposażenie: Dobre chęci
Tel.: +48668073001

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

3 godz dziennie a Patryk siedzi po 9 godzin i jak go namawiam by gdzieś wyszedł to nie bo za zimno za ciepło nie bo zaraz będzie padać i tar większość razy.


___________________________________________
Ryzyko jest jak narkotyk, wystarczy, że raz spróbujesz, nie umiesz bez niego żyć.

Offline

 

#8 25-08-2012 14:35:41

InSecT

Weteran

Zarejestrowany: 23-06-2011
Posty: 298
Punktów :   

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

Tofic mam pytanie. Napisałeś że 3 linia to plecak. Mogę się mylić ale mi chłopaki z JWK mówili że jest to tak:
I linia- to co nosisz w kieszeniach i na sobie tzn. Opatrunek osobisty, puszka survivalowa zegarek itp
II linia- Pas tzn. Apteczka jakieś małe cargo i ogólnie to co na pasie
III linia- Kamizelka to chyba wiadomo ładownice, magi, amunicja
IV linia- Plecak.

Jeżeli jest inaczej proszę o wyjaśnienie

Offline

 

#9 25-08-2012 14:40:31

 Tofic

Admin

9257097
Skąd: Ciasna
Zarejestrowany: 22-05-2011
Posty: 336
Punktów :   
Broń główna: G36k
Dodatkowe wyposażenie: Nóż taktyczny
Tel.: 692-534-661

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

Wiesz kiedyś oglądałem chyba od AWR stronę i przynajmniej tak mi się wydaje że to 3 linia ale mogę się mylić.
O tutaj link do tego co tam czytałem
http://awr.one.pl/viewpage.php?page_id=4


http://img801.imageshack.us/img801/7569/bannerasg.jpg

Offline

 

#10 25-08-2012 22:30:18

InSecT

Weteran

Zarejestrowany: 23-06-2011
Posty: 298
Punktów :   

Re: [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

po prostu inaczej pas potraktowali Widocznie będzie kilka szkół albo coś.

Offline

 
  • Index
  •  » Recenzje
  •  » [O] Rodzaje kamizelek, czyli co mam wybrać?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
budka dla kota kominiarz Warszawa Ciechocinek pakiety pobytowe